Anyang local snack shop is crowded. You can taste the Anyang flavor, but the tableware is not clean. The service fee is charged by local accents. It is impossible to communicate. When I went there, the road was being repaired at the gate. As soon as I opened the door, dust flew in. But it was also very expensive. It cost 90 for 4 people.
More
Reviews of 郭记豌豆鲜粉
Some reviews may have been translated by Google Translate
Anyang local snack shop is crowded. You can taste the Anyang flavor, but the tableware is not clean. The service fee is charged by local accents. It is impossible to communicate. When I went there, the road was being repaired at the gate. As soon as I opened the door, dust flew in. But it was also very expensive. It cost 90 for 4 people.
Guoji Pea Vermicelli Shop is located in the city center and has been open for more than ten years. It was originally a small shop of more than ten square meters, but now it has expanded five times. There are many kinds of vermicelli in the south, but people in the north are not used to it and think that vermicelli cannot be used as a meal. In my opinion, the reason why this shop has been prosperous for more than ten years is nothing more than three points: 1. The taste is fresh and slightly spicy, which suits the taste of the public. 2. It is made on the spot and you can eat it with confidence. 3. There are many varieties and reasonable prices. In addition to pea jelly, there are also hot pea noodles, buns, and casserole pancakes. This pancake is rarely bought. The skin of the pancake is burnt, crispy and fragrant. I don’t know if it is available in other places. Shop name: Guoji Pea Vermicelli Address: 150 meters south of the intersection of Dongfeng Road and Wenfeng Avenue Consumption: 20 yuan/person  “
Today I returned to Anyang after twelve years away. Many things have changed in the past twelve years, but the only thing that remains unchanged is Guoji pea flour. It still tastes the same! It brings back my memories...
It’s right at the intersection of Wenfeng Middle Road. A small portion costs 6 yuan, it’s very delicious, and there are skewers to choose from!
The taste is OK. The key is that it is made now, and you can watch it while eating.